HHaber

Aspirinin hiç bilmediğimiz faydaları

Hepimizin İsmini Çok İyi Bildiğimiz Aspirin Ne İşe Yarar?
Aspirinin Faydaları Nelerdir?

Aspirin uzunca yıllardan beri ağrı ve iltihabın hafifletilmesinde kullanılmaktadır. Ağrılar için en başta gelen kullanım alanları baş ağrısı, diş ağrısı ve regl ağrılarıdır. Aynı zamanda aspirin soğuk algınlığı ve grip benzeri semptomlar gösteren sorunların giderilmesinde de etkilidir. Bunların dışında aspirin ateş düşürücü özelliği ile de ön plana çıkmaktadır. Bir kimyasal bileşik olarak ismini ifade etmek gerekirse aspirin, asetilsalisilik asittir.

Soğuk algınlığı ve grip için reçete edilen ilaçların büyük bir bölümünde, ilaçların yapısındaki bileşenlerden biri de aspirindir. Çoğu aspirin eczanelerin yanı sıra, bazı sağlık marketler, süpermarketler ve alışveriş merkezlerinden temin edilebilmektedir. Ancak aspirinin türüne göre reçete ile satılanları da mevcuttur. Aspirin tablet ya da fitil formunda bulunabilir. Bunun dışında ağız ülseri ve uçuk gibi hastalıklar için kullanılabilen jel formu da satılmaktadır.

Genellikle inme veya kalp krizi geçirilmesi üzerine ya da inme veya kalp krizi riski taşıyor olunması durumlarında doktorlar tarafından reçete edilebilir.

Aspirininin bu sorunlar ile karşı karşıyayken kullanımı, ağrı kesici olarak içilmesinden çok farklıdır. Dozları çok daha yüksek olabilir. Ama aspirin içeriği itibarıyle sadece içilerek kullanılmaz. Çünkü cilt için de oldukça faydalı sonuçlar verdiği klinik deneyler ile kanıtlanmıştır.

Aspirinin yaygın kullanım amacı ağrıların giderilmesi olunca da diğer faydaları hakkında insanlar daha az bilgi sahibidirler. İşte sağlığınız için mutlaka yapmanız gereken, o faydalar…DEVAMI İÇİN DİĞER SAYFAYA GEÇİNİZ…